CZ: Praha 5, Zlíchov
Revitalizace bývalého Zlíchovského lihovaru a jeho přestavba na obytný soubor. Cílem projektu je mimo jiné doplnit a obohatit urbanistický kontext Smíchova o kompaktní blok budov, kterým vertikálně dominuje „obytný komín“. Návrh přímo souvisí s dědictvím průmyslové architektury, která je nedílnou pamětí místa. Projekt zahrnuje rekonstrukci historické budovy varny na kulturní centrum. Veřejný prostor navazuje na budoucí bulvár na Nádražní ulici a plánovaný Dvorecký most.
Stav: realizace
Investor: Trigema a.s.
Tým: David Černý, Radek Podorský, Ondřej Dvořák, Jakub Boudný, Lucie Kahancová, Alan Hackl, Lukáš Přibyl, Jan Zajíček
ENG: Prague 5, Zlíchov
Revitalisation of the former Zlíchov Distillery, and its conversion into a residential complex. Among others, the project’s goal is to complement and enrich Smíchov’s urbanistic context with a compact block of buildings vertically dominated by a “residential chimney“. The design is directly related to the industrial architecture legacy which is an integral memory of the location. The project includes the reconstruction of the historical boiling house building into a cultural centre. The public space is connected to the future boulevard on Nádražní street, and the planned Dvorecký bridge.
Status: realization
Investor: Trigema a.s.
Team: David Černý, Radek Podorský, Ondřej Dvořák, Jakub Boudný, Lucie Kahancová, Alan Hackl, Lukáš Přibyl, Jan Zajíček
CZ: Praha 5, Zlíchov
Lihovar Smíchov – 2. etapa je pokračováním ambiciózního projektu přeměny bývalého průmyslového areálu na moderní městskou čtvrť s důrazem na komunitní život, kulturu a kvalitní bydlení. V této etapě vzniknou nájemní byty, které nabídnou dostupné bydlení v atraktivní lokalitě Prahy 5.
Součástí projektu je zachování a nové využití historických prvků areálu – například původní cihlový komín bude přestavěn na vyhlídkovou věž s panoramatickým výhledem na město. V areálu se dále bude nacházet mausoleum, komunitní a kulturní centrum CPC, stylová vinárna a moderní food market, které oživí veřejný prostor a podpoří sousedské setkávání.
Lihovar Smíchov tak nabízí jedinečné spojení industriální historie s moderní architekturou a živým městským prostředím.
Stav: ve výstavbě
Investor: Trigema a.s.
ENG: Prague 5, Zlíchov
Lihovar Smíchov - Phase 2 is a continuation of an ambitious project to transform a former industrial area into a modern urban district with an emphasis on community life, culture and quality housing. This phase will create rental apartments that will offer affordable housing in an attractive location in Prague 5.
The project includes the preservation and reuse of historic elements of the site - for example, the original brick chimney will be converted into an observation tower with panoramic views of the city. The site will also include a mausoleum, a CPC community and cultural centre, a stylish wine bar and a modern food market to enliven the public space and encourage neighbourhood gatherings.
The Smíchov distillery thus offers a unique combination of industrial history with modern architecture and a vibrant urban environment.
Status: in construction
Investor: Trigema a.s.
CZ: Praha 5, Zlíchov
Třetí etapa projektu Lihovar Smíchov představuje vrchol industriálně laděné transformace bývalého lihovaru na moderní městskou čtvrť. Dominantou této fáze bude unikátní obytný komín, který spolu s expresivními budovami vytvoří symbolickou jižní bránu do města.
Obytný komín nabídne netradiční loftové byty, které propojí industriální minulost s moderním bydlením. Spolu s budovami s pilovými střechami a cihlovými fasádami vytvoří autentickou atmosféru připomínající původní tovární areál. ¨
Třetí etapa bude zahrnovat přibližně 170 bytů, kombinujících nájemní a vlastnické bydlení. Dokončení celého projektu Lihovar Smíchov je plánováno na rok 2026.
Stav: dokumentace k provedení stavby
Investor: Trigema a.s.
ENG: Prague 5, Zlíchov
The third stage of the Lihovar Smíchov project represents the culmination of the industrial-style transformation of the former distillery into a modern urban district. This phase will be dominated by a unique residential chimney, which together with the expressive buildings will create a symbolic southern gateway to the city.
The residential chimney will offer unconventional loft apartments that will combine the industrial past with modern living. Together with buildings with sawtooth roofs and brick facades, they will create an authentic atmosphere reminiscent of the original factory site.
The third phase will include approximately 170 apartments, combining rental and ownership housing. The entire Lihovar Smíchov project is scheduled for completion in 2026.
Status: documentation for the construction
Investor: Trigema a.s.
CZ: Investor oslovil studio Black n’Arch s návrhem propojení dvou plánovaných staveb v prázdném prostoru na Lihovarské ulici ve Vysočanech. Budovy navrhlo studio Jiran a partner architekti. David Černý a Tomáš Císař pak přišli s nápadem být kontextuální – navázat na odkaz továrníka Emila Kolbena, který této pražské čtvrti vtiskl průmyslovou identitu a světovou reputaci. Materiálově se jedná o uměleckou stavbu volně inspirovanou vykolejením vlaku na nádraží Montparnasse v Paříži v roce 1895.
Lokomotiva Black n’Arch byla vymodelována v Rhinoceros pomocí archivovaných výkresů v NTM. Jde o přesnou kopii největší lokomotivy, která se kdy vyrobila v závodě Kolben ve Vysočanech. Model byl koordinován s konstrukcí pomocí IFC. V Grasshopperu bylo simulováno připojení lokomotivy, digitální havárie – výbuch. S tímto úkolem studiu pomohl výpočetní designér Petr Vacek.
Tým: David Černý, Tomáš Císař
ENG: The investor contacted Black n’Arch studio with a proposal to connect two planned structures in an empty space on Lihovarská street in Vysočany. The buildings were designed by the Jiran a partner architekti studio. David Černý and Tomáš Císař then came up with the idea of being contextual – building on the legacy of factory owner Emil Kolben, who imprinted the industrial identity and world renown on this Prague neighbourhood. Materially, it is an artistic structure loosely inspired by the train derailment at Montparnasse railway station in Paris in 1895.
The Black n’Arch footbridge-locomotive was modelled in Rhinoceros using archived drawings in NTM. It is an exact copy of the largest locomotive ever produced at the Kolben plant in Vysočany. The model was co-ordinated with construction using IFC. Connection of the locomotive, the digital crash – explosion was simulated in Grasshopper. Computational designer Petr Vacek helped the studio with this task.
Team: David Černý, Tomáš Císař
CZ: Obytný soubor Braník je soubor bytových domů se 137 byty a několika komerčními jednotkami v přízemí, který je doplněn 15-ti řadovými domy nacházejícími se v prostoru od kunratického potoka po Branické náměstí. Soubor staveb je doplněn o dopravní a inženýrské sítě, přípojky, přeložky a řeší také změny v původním dopravním uspořádání ulice Vrbova. Akce je realizována na ploše cca 1,96 hektarů. Soubor bytových domů je rozdělen do dvou hlavních celků. První celek tvoří bytové domy A1, A2 a B (se 2 bloky), se 4-5 nadzemními podlažími, které jsou vzájemně propojené podzemní jednopodlažní garáží. Druhý celek tvoří velký bytový dům C s 5 schodišťovými bloky, 5 nadzemními podlažími a dvoupodlažní rozšířenou garáží. Řadové domy jsou rozděleny do 3 řad tvořených dvěma typovými domy.
Projekční tým ateliéru Black n' Arch pro tento projekt zpracovával dokumentaci pro provedení stavby a dokumentaci změny stavby před dokončením. Členové teamu zajišťovali také autorské dozory stavby po celou dobu realizace stavby a podíleli se na projednávání změn na dotčených orgánech státní správy během realizace. Obytný soubor Braník byl pro ateliér Black n' Arch první velký úspěšně zrealizovaný projekt a zároveň první plnohodnotný BIM projekt zpracovaný v softwaru ArchiCAD.
Při projektování metodou BIM byly vytvořeny podrobné modely stavební, statické a technologické části pro účely lepší vzájemné prostorové koordinace. Modely byly vytvořeny v grafické podrobnosti dostatečné pro generování 2D dokumentace z 3D BIM modelů a tím zůstala zachována jejich vzájemná provázanost. Modely obsahovaly dostatečnou informační podrobnost o jednotlivých konstrukcích pro jejich plnohodnotné zatřídění a ocenění na základě automaticky generovaných výkazy hmot, prvků, stavebních a technologických konstrukcí. Z výkazů byly následně vytvořeny položkové rozpočty pro výběry dodavatelů dílčích stavebních celků. BIM modely a výkazy byly také následně použity při realizaci (např. 3D náhled složitějších míst). 3D modely byly využívány pro generování pracovních vizualizací, či jako podklad pro vytvoření marketingových snímku a videí.
Tým: Petr Adamčík, Petr Parkan, Jakub Boudný, Ondřej Vápeník, Pavlína Horychová
ENG: Braník is a group of apartment buildings with 137 apartments and several commercial units on the ground floor, which is complemented by 15 terraced houses located in the area from the Kunratické stream to Branické náměstí. The set of buildings is supplemented by transport and engineering networks, connections, transitions and also addresses changes in the original traffic layout of Vrbova Street. The event is implemented on an area of approximately 1.96 hectares. The set of apartment buildings is divided into two main units. The first complex consists of apartment buildings A1, A2 and B (with 2 blocks), with 4-5 above-ground floors, which are connected to each other by an underground one-story garage. The second complex consists of a large apartment building C with 5 stairwells, 5 above-ground floors and a two-story extended garage. Terraced houses are divided into 3 rows consisting of two types of houses.
The design team of the Black n' Arch studio for this project processed the documentation for the execution of the construction and the documentation of changes to the construction before completion. The team members also provided author supervision of the building throughout the construction period and participated in the discussion of changes at the relevant state administration bodies during the implementation. Braník was the first large successfully realized project for the Black n' Arch studio and at the same time the first full-fledged BIM project processed in ArchiCAD software.
When designing using the BIM method, detailed models of the construction, static and technological parts were created for the purpose of better mutual spatial coordination. The models were created in graphic detail sufficient to generate 2D documentation from the 3D BIM models, thus preserving their interconnectedness. The models contained sufficient information detail about individual constructions for their full classification and evaluation based on automatically generated statements of materials, elements, building and technological constructions. From the reports, itemized budgets were subsequently created for the selection of suppliers of partial construction units. BIM models and reports were also subsequently used during implementation (e.g. 3D preview of more complex locations). 3D models were used to generate work visualizations or as a basis for creating marketing images and videos.
Team: Petr Adamčík, Petr Parkan, Jakub Boudný, Ondřej Vápeník, Pavlína Horychová
CZ: Praha 8, Invalidovna
Projekt bytového domu FRAGMENT. Architektonický a výtvarný koncept ve spolupráci s Davidem Černým a Qarta Architektura, autorem designové složky.
Ateliér Black n' Arch pro tento projekt zpracoval BIM model vnitřního vybavení všech bytů pro budoucí správu objektu, výkazy množství vnitřního vybavení bytových jednotek, nebo marketingové půdorysy bytových jednotek. Ateliér se podílel na projektu interiéru společných prostor a interiérech všech bytových jednotek. Součástí práce byly detailní soutisky koncových prvků určené pro realizaci technologického vybavení interiérů a jejich zařízení. Během tvorby výkresů soutisků byla vedena kontrola původní dokumentace pro provedení stavby.
Současně se ateliér podílel I na projektech fit-outu některých retailových jednotek v parteru objektu.
Při zpracování byl vytvořen BIM model veškerého vybavení bytů s jednoduchým 3D tvarem a detailnějším 2D zobrazením pro výkresy. Byly automaticky generovány výkazy svítidel, nábytku a příslušenství pro realizaci a inventarizaci a účely facility managementu.
Stav: realizace
Investor: Trigema a.s.
Tým: David Černý, Qarta architektura
ENG: Prague 8, Invalidovna
Apartment building project FRAGMENT. Architectural and visual concept in collaboration with David Černý and Qarta Architektura, author of the design component.
For this project, the Black n' Arch studio developed a BIM model of the interior equipment of all apartments for the future management of the building, reports of the amount of interior equipment of the apartment units, or marketing floor plans of the apartment units. The studio participated in the interior project of the common areas and the interiors of all apartment units. Part of the work were detailed compressions of end elements intended for the realization of the technological equipment of the interiors and their equipment. During the creation of the blueprints, the original documentation for the construction was checked.
At the same time, the studio also participated in the fit-out projects of some retail units on the ground floor of the building.
During processing, a BIM model of all apartment equipment was created with a simple 3D shape and a more detailed 2D view for drawings. Reports of lighting fixtures, furniture and accessories were automatically generated for implementation and inventory and facility management purposes.
Status: realization
Investor: Trigema a.s.
Team: David Černý, Qarta architektura
CZ: Praha 13, Nové Butovice
ANOTACE
Studio Black n' Arch v tomto projektu pracuje jako koncepční architekt a pracuje na úrovni Studie a dokumentace pro společné stavební povolení.
Předpokládá se, že projekt bude mít v rámci návrhu budovy TOP TOWER více účelů současně. Kromě bytových a kancelářských prostor by měl obsahovat i podstatné veřejné plochy, které budou určeny například pro provozovny a obchody. Možné jsou i jiné formy kulturního využití, případně i nový a kvalitnější veřejný prostor mezi oběma výstupy z metra Nové Butovice, který bude sousedit s budoucí budovou. Na nejvyšším místě TOP TOWER bude také vyhlídka, ze které se veřejnosti otevře panoramatický výhled na jihozápadní město a další přilehlé oblasti.
Návrh počítá i se systémem zachycování a hospodaření s dešťovou vodou, která bude využívána v rámci standardního provozu objektu nebo k zalévání porostů. Parkovací stání pod budovou budou přístupná veřejnosti jako společné parkování. Investor dále předpokládá, že TOP TOWER bude energeticky úsporný s certifikátem LEED Gold.
Investor zároveň iniciuje a podniká konkrétní kroky, jejichž účelem je rozšíření počtu zvýhodněných parkovacích míst pro místní obyvatele a ostatní v okolí. Nové vícepodlažní parkoviště bude vybudováno cca. 200 metrů od budovy na křižovatce ulic Bucharova a Petrzílkova.
TOP TOWER vyroste přímo u stanice metra Nové Butovice a naváže také na novou, prakticky kilometr dlouhou pěší zónu, vedoucí od stanice metra přes centrální Sluneční náměstí ke stanici Hůrka. Zároveň vznikne prakticky vedle stávajících projektů technologicko-informačního centra Cyberdog, sochy Trifot od Davida Černého nebo komplexu SMART, jehož součástí je fotogalerie Czech Photo Center zaměřená na současnou moderní fotografii.
Tým: David Černý, Tomáš Císař, Ondřej Jezbera, David Mayer
ENG: Prague 13, Nové Butovice
ANNOTATION
Studio Black n' Arch is in this project works as a conceptual architect and works at the level of Study and Documentation for a joint building permit.
It is assumed that the project will have multiple purposes simultaneously within the terms of design of the TOP TOWER building. As well as residential and office space, it should also contain substantial public areas, which will be intended for example for business premises and shops. Other forms of cultural use are also possible, or even a new and better quality public space between both exits from Nové Butovice metro station, which will adjoin the future building. There will also be an observation point at the highest point of TOP TOWER, which will be open up a panoramic view of the south west city and other adjoining areas to the public.
The design also counts on a system for catching and managing rainwater, which will be used within the terms of standard operation of the building or for watering vegetation. The parking spaces below the building will be accessible to the public as shared parking. The investor also assumes that TOP TOWER will be energy efficient with an LEED Gold certificate.
The investor simultaneously initiates and takes specific steps, the purpose of which is expansion of the number of preferential parking places for local residents and others in the surrounding area. A new multi-storey car park will be built approx. 200 metres from the building at the intersection of Bucharova and Petrzílkova streets.
TOP TOWER will be built right next to Nové Butovice metro station and will also be connected to the new, practically kilometre long pedestrian zone, leading from the metro station through central Sluneční Square to Hůrka Station. At the same time it will be built practically next to the existing projects for the Cyberdog technological-information centre, the Trifot sculpture by David Černý or the SMART complex, which incudes the Czech Photo Centre photo gallery, which focuses on contemporary modern photography.
Team: David Černý, Tomáš Císař, Ondřej Jezbera, David Mayer
CZ: Praha 13, Nové Butovice
Projekt samoobslužné vinárny s robotizovanou obsluhou
Stav: realizace
Investor: Trigema a.s.
Webové stránky: https://www.cyber-dog.cz
Tým: David Černý, Tomáš Císař, Petr Kos, Tina Peterková, Jan Kožnar
ENG: Prague 13, Nové Butovice
Project involving a self-service wine bar with robotised waiting staff
Status: realisation
Investor: Trigema a.s.
Website: https://www.cyber-dog.cz
Team: David Černý, Tomáš Císař, Petr Kos, Tina Peterková, Jan Kožnar
CZ: ENG: Praha 13, Nové Butovice
Design interiéru studia Black n' Arch je založen na scénografickém přístupu. Základním prvkem je samozřejmě černá barva, která navozuje dojem efektu v divadelním prostoru. Bodové osvětlení dílčího zařízení umocňuje vnímání nábytku jako divadelní scenérie. Neméně výrazným detailem ateliéru je roxorská džungle, ve které se prolínají barvy zeleně a světlého dřeva.
Cena: Zasedací místnost 2018: Malá kancelář
Stav: realizace
Investor: Black n’Arch s.r.o
Tým: David Černý, Tomáš Císař Barboba Řeháková, Jakub Boudný, Sandra Gulázsiová, Ondřej Jezbera, Ondřej Vápeník
ENG: Prague 13, Nové Butovice
The interior design of the Black n' Arch studio is based on a scenographic approach to same. The basic element is, of course, the colour black, which evokes a sense of an effect in a theatre space. The sub-equipment’s spot lighting enhances the perception of the furniture as theatrical scenery. A no less significant detail of the studio is the Roxor jungle, in which the colours of greenery and light wood intertwine.
Award: Meeting Room 2018: Small Office
Status: realisation
Investor: Black n’Arch s.r.o
Team: David Černý, Tomáš Císař Barboba Řeháková, Jakub Boudný, Sandra Gulázsiová, Ondřej Jezbera, Ondřej Vápeník
MATEŘSKÁ ŠKOLA ČÁSLAV
CZ: Čáslav
V Čáslavi jsme pro společnost Trigema postavili novou mateřskou školu – místo, které je od začátku navrženo s ohledem na potřeby dětí, učitelek i rodičů. Moderní, světlý a přívětivý prostor dává dětem dostatek podnětů ke hře, objevování i odpočinku.
Budova nabízí zázemí pro až 75 dětí ve třech odděleních, každé s vlastním vstupem, hernou, zázemím i přímým přístupem na venkovní hřiště. Architektonické řešení podporuje přirozený pohyb, světlo a vizuální kontakt s okolní zelení.
Zvláštní pozornost jsme věnovali i střeše – její část je extenzivně ozeleněná a přispívá k lepšímu mikroklimatu i retenčním schopnostem objektu. Střecha zároveň pomáhá přirozeně zapojit budovu do okolní zástavby a krajiny.
Společně s investorem jsme vytvořili místo, které podporuje radost z každodenního poznávání světa – barevné, otevřené a přitom promyšlené v každém detailu.
Stav: realizace
Investor: Trigema a.s.
ENG: Čáslav
In Čáslav, we built a new kindergarten for Trigema - a place designed from the start with the needs of children, teachers and parents in mind. The modern, bright and welcoming space gives children plenty of stimulus to play, explore and relax.
The building offers facilities for up to 75 children in three sections, each with its own entrance, playroom, facilities and direct access to the outdoor play area. The architectural design encourages natural movement, light and visual contact with the surrounding greenery.
Special attention was paid to the roof - part of it is extensively greened and contributes to a better microclimate and retention capacity of the building. The roof also helps to naturally integrate the building into the surrounding buildings and landscape.
Together with the investor, we have created a place that promotes the joy of exploring the world on a daily basis - colourful, open and yet thoughtful in every detail.
Status: realization
Investor: Trigema a.s.
CZ: V těsné blízkosti Baťova kanálu a místního zámku se formuje vinařství Veselí nad Moravou. Celá jeho rozloha sloužila původně k provozování veselského zámku v době, kdy byl v rámci rodu Chorinských. Součástí našich plánů je také obnova místní oranžerie, která se promění tak, jak původně vypadala v 18. století. Zaměříme se také na ubytování, poskytneme čtyři menší třípodlažní budovy s byty přístupnými z centrálního otevřeného schodiště.
Z hlediska designu se jednalo o první rozsáhlý realizační projekt, který Black n’ Arch vypracoval pomocí Archicadu. V té době jsme přecházeli z jiných softwarových platforem a nikdo z týmu studia neměl mnoho zkušeností. Přesto jsme všichni zvolili přístup, že všechno je poprvé, a tak se nám podařilo najít cestu. Externí profese koordinované ve 2D. Architektonické a konstrukční hledisko je pro dílčí model interiéru využitelné v maximální možné míře a lze stanovit základní objemové a plošné hodnoty. Plány jsou hotové a díky této práci studio poprvé nahlédlo do světa BIM designu.
Architektonický návrh: MORIX s.r.o.
Projekce: Black n´Arch
ENG: The Veselí nad Moravou winery is taking shape in close proximity to the Baťa Canal and the local castle. Its entire expanse was originally used for running Veselí Castle during the period it was within the House of Chorinský’s estate. Our plans also include renovation of the local orangery, which will be transformed so it looks as it originally appeared in the 18th century. We will also focus on accommodation, providing four smaller three-storey buildings containing apartments accessible from a central open stairway.
In terms of design, this was the first large-scale implementation project which Black n’ Arch drew up using Archicad. At the time, we were transitioning from other software platforms, and nobody in the studio’s team had much experience. Nevertheless, we all took the approach that there’s a first time for everything, and so we managed to find our way through. External professions co-ordinated in 2D. The architecture and construction aspect is usable to the greatest possible extent for the interior sub-model, and basic volume and area values can be determined. The plans are finished, and through this job the studio has had its first glimpse of the world of BIM design.
Architectural design: MORIX s.r.o.
Projection: Black n´Arch
CZ: BOTANICKÝ ÚSTAV ČESKÉ AKADEMIE VĚD
Praha, Průhonice
Objekt situovaný v areálu Botanického ústavu AV ČR v Chotobuzi vychází z myšlenky sjednocení stávajícího chaotického komplexu do kompaktní podoby. Hlavním motivem je zde ovoce, které uvnitř své dužniny harmonicky seskupuje jednotlivá semínka. Toto ovoce je navíc chráněno listím spadlým z okolních stromů. V tomto okamžiku vstupují do hry lidé, mimo jiné žijící a studující ovoce, což vede k těsnému propojení přírody a moderních technologií. Splynutí s okolní přírodou je umocněno částečným usazením ovoce na poli.
Svalstvo budovy jsou její pracovní prostory, semena slouží jako prostor pro relaxaci, setkání nebo studium, kůže je fasáda a list je střecha. Navržený projekt je prostorově řešen pomocí dvou různých přístupů. Součástí prvního z nich je kromě herbáře a vědeckých pracovišť také veřejně přístupná knihovna, která leží v srdci celé budovy jako centrum shromážděného poznání.
I přes své velké rozměry zůstává stavba nenápadná v kontextu přilehlého Průhonického parku, který spadá do rodiny UNESCO.
Stav: vyhlášené výběrové řízení
Investor: Botanický ústav Akademie věd ČR
Sestava: Tomáš Císař, David Mayer, Ondřej Jezbera, Lucie Poskočilová
ENG: INSTITUTE OF BOTANY OF THE CZECH ACADEMY OF SCIENCES
Prague, Průhonice
The building, situated in the complex of the Institute of Botany of the Czech Academy of Sciences Chotobuz, is based on the idea of the unification of the existing chaotic complex into a compact form. The main motif here is fruit, which harmoniously groups together individual seeds inside its flesh. What’s more, this fruit is protected by leaves fallen from surrounding trees. At this point, people, among others living in and studying the fruit, come into play, leading to the close interconnection of nature and modern technologies. The fusion with the surrounding nature is amplified by the partial setting of the fruit in the field.
The building’s flesh turns into work spaces, the seeds serve as an area for relaxation, meetings or study, the skin is the facade and the leaf is the roof. The proposed project is spatially resolved using two different approaches. In addition to a herbarium and scientific workplaces, the first of these also includes a publicly accessible library, which lies in the heart of the entire building as a centre of collected knowledge.
In spite of its large dimensions, the building remains inconspicuous in the context of the adjacent Park Průhonice, which falls within the UNESCO family.
Status: announced tender procedure
Investor: Institute of Botany of the Czech Academy of Sciences
Team: Tomáš Císař, David Mayer, Ondřej Jezbera, Lucie Poskočilová
CZ: Ubytoání Dog in Dock je součástí komplexu kulturně-vzdělávacího projektu ve vinařství Veselí nad Moravou. Nabízí ubytování apartmánového typu s kapacitou 80 osob. Součástí objektu je i společenská místnost a kolárna. Objekt je rozdělen do dvou identických objektů se třemi nadzemními podlažími. V budově je kryté venkovní schodiště, které umožňuje přímý vstup do jednotlivých bytů. Schodiště jsou vetknuta do budovy a rozdělují ji tak ze západní strany.
Z východní strany je příjezdová komunikace k objektu s parkovištěm. Zde je fasáda jednodušší s menšími balkony a usazená v 1. NP, což umožňuje kryté parkoviště a stojany na kola. Na západní straně je objekt orientován do parku a jsou zde terasy a větší balkony. Na severní a jižní straně fasády prorůstá zeleň. Mezi budovami je průchod do parku se zelení a posezením. Vzhledově se jedná o jednoduchou stavbu v kombinaci bílé a antracitové omítky s dřevěnými prvky.
Další témata:
Budova je energeticky úsporná, vytápěná a chlazená pouze tepelnými čerpadly.
Inteligentní řízení osvětlení, vytápění a chlazení v bytech, které reaguje na přítomnost osob v bytě v určitou denní dobu, obohacen informacemi o obsazenosti v rezervačním systému. Rezervační systém obsahuje automatický online check-in.
Střechy ubytovacího objektu obsahují fotovoltaickou elektrárnu.
Pro vozidla jsou navržena parkovací stání pod střechou objektu. Jejich součástí jsou nabíječky elektromobilů, 4 stojany na kola a nabíječky elektrokol, které jsou napojeny na cyklostezku a rozšířený přístav.
Tým: Lucie Dvořáková, Jakub Boudný, Martin Benda
ENG: The Dog in Dock accommodations are part of a cultural-educational complex project in the Veselí nad Moravou winery. It offers apartment-type accommodation with a capacity of 80 persons. The building also includes a social room and a bike shed. The building is divided into two identical structures with three aboveground floors. There is a covered outdoor staircase in the building that offers direct access to individual apartments. The staircases are embedded in the building, thus dividing it from the west side.
From the east side, there is an access road to the building with a car park. Here, the facade is simpler with smaller balconies and set back on the 1st aboveground floor, which allows for covered car parking and bike racks. On the west side, the building faces the park and there are terraces and larger balconies. On the north and south sides, the facade has greenery growing through it. Between the buildings, there is a passage to the park with greenery and a seating area. In terms of appearance, the building is a simple structure in a combination of white and anthracite plaster with wooden elements.
Other topics:
The building is energy-efficient, and heated and cooled only by heat pumps.
Intelligent lighting control, heating and cooling in the apartments that reacts to the presence of people in the apartment at a specific time of day and occupancy information in the reservation system. The reservation system contains an automatic online check-in.
The accommodation building roofs contain a photovoltaic power plant.
Parking spaces are designed for the vehicles under the roof of the building. They include electric car chargers, 4 bike racks and e-bike chargers, which are connected to the bike path and the extended port.
Team: Lucie Dvořáková, Jakub Boudný, Martin Benda
CZ:
Památkově chráněná budova Varny v rezidenčním areálu Lihovar na pražském Smíchově se díky originálnímu, a zároveň citlivému architektonickému pojetí proměnila na galerii s kavárnou.
Výstavní prostor je rozprostřen na celých 6 podlaží – 5nadzemních a jedno podzemní a je koncipován v duchu původní palírny: velkorysý pětipodlažní prostor se čtvercovým atriem je otevřený napříč všemi podlažími, díky čemuž atmosféru dotváří přirozené denní světlo prostupující světlíkem v sedlové střeše. Malá výstavní plocha je umístěná ve třetím podlaží a navazuje na venkovní terasu a zázemí galerie. V rámci výstavního prostoru je uvedena stálá expozice Davida Černého i hostujících současných umělců.
Celá realizace trvala od prvních skic až po kolaudaci 22 měsíců. Architektonický ateliér Black n‘ Arch se spolupodílel na celém procesu.
Tým: Tomáš Císař, Veronika Miklendová, Radek Podorský, Jakub Boudný, Jan Zajíček
EN:
The listed Varna building in the Lihovar residential area in Prague's Smíchov district has been transformed into a gallery with a café thanks to an original yet sensitive architectural concept.
The exhibition space is spread over 6 floors - 5 floors and one underground and is conceived in the spirit of the original distillery: a generous five-storey space with a square atrium is open across all floors, thanks to which the atmosphere is completed by natural daylight penetrating through the skylight in the gabled roof. A small exhibition area is located on the third floor and is connected to the outdoor terrace and gallery facilities. The exhibition space features a permanent exhibition of David Černý and visiting contemporary artists.
The entire realization took 22 months from the first sketches to completion. The architectural studio Black n' Arch participated in the whole process.
Team: Tomáš Císař, Veronika Miklendová, Radek Podorský, Jakub Boudný, Jan Zajíček
CZ: Stávající objekt je rozdělen na dvě křídla, která vznikala postupně v různých časových obdobích. Nejstarší část, kterou jsou bývalé dvoupatrové jesle ze 70. let, byla v roce 1998 rozšířena o obytnou střešní nástavbu a přízemní vstupní halu. Druhé, novější křídlo sestávající ze dvou nadzemních podlaží s hlavním vstupem bylo postaveno v roce 2008. Tento celek v současnosti tvoří Centrum Paraple.
Celý tento objekt projde stavebními úpravami, bude doplněn nástavbami a přístavbami. Nástavby respektují aktuální půdorysnou stopu a nepřekročí stávající obrys budovy. Nástavba nad nejstarší částí objektu nahradí původní střešní nástavbu, nástavba nad novějším křídlem rozšíří objekt o dvě podlaží. Přístavbami se rozumí rozšíření objektu, zejména nejstaršího objektu, o dvě podlaží severním směrem, jakož i vybudování nového garážového stání umístěného na jižní straně pozemku, tvořícího půdorysnou přístavbu pozemku. novější křídlo. Toto kompoziční řešení vychází z pozemku, který má investor k dispozici, a požadavků vnitřního provozu, který hraje nejdůležitější roli.
Celkový vzhled budovy by měl být soudržnější a neměl by působit tak členitě jako dnes. Nápadná by měla být doba výstavby původních i nových budov. Výškově zde vznikne jedna vodorovná linie, která oddělí větší a robustnější sokl od lehčí subtilnější nástavby. Při rekonstrukci vnitřních prostor by měla být věnována maximální pozornost provozu a funkci budovy.
Co se týče barvy, efekt by měl být spíše uklidňující. V současné době je na stavbě použito mnoho materiálů. Nový stav by měl být co nejvíce omezen v rozsahu použitých materiálů. (Finální povrchová úprava prvních dvou nadzemních podlaží a římsy bude světle šedobéžová omítka, nástavby z šedých sendvičových panelů, doplňky šedé. Přístavba garáže bude z béton brut. )
Tým: Ondřej Vápeník, Eliška Vyhlídalová, Petr Parkan
ENG: The existing building is divided into two wings, which were created gradually in various time periods. The oldest part, which is the former two-storey crèche from the 1970s, was expanded in 1998 to include a residential roof superstructure and a ground floor entrance hall. The second, newer wing, consisting of two aboveground floors with a main entrance, was built in 2008. This unit currently forms Centrum Paraple.
This entire building will undergo structural modifications, and will be supplemented with superstructures and extensions. The superstructures respect the current ground plan footprint, and will not exceed the building’s existing outline. The superstructure above the oldest part of the building will replace the original roof superstructure, while the superstructure above the newer wing will expand the building by two floors. Extensions are understood to mean the expansion of the building, especially the oldest building, by two floors in a northerly direction, as well as the construction of a new parking garage located on the south side of the plot, forming a ground plan extension of the newer wing. This compositional solution is based on the land at the investor’s disposal, and the requirements of the internal operation, which plays the most important role.
The overall appearance of the building should become more cohesive, and should not look as fragmented as it does today. The time of construction of the original and new buildings should be noticeable. Heightwise, one horizontal line will be created here, which will separate the larger and more robust plinth from the lighter, subtler superstructure. During the reconstruction of the interior spaces, maximum attention should be paid to the building’s operation and function.
In terms of colour, the effect should be more calming. At the moment, many materials are used on the building. The new state should be as limited as possible in the range of materials used. (The final surface finish of the first two aboveground floors and the ledge will be light grey-beige plaster, the superstructures will be made from grey sandwich panels, and the accessories will be grey. The parking garage extension will be made from béton brut.)
Team: Ondřej Vápeník, Eliška Vyhlídalová, Petr Parkan
CZ: Studie sportovní haly v dolním areálu na Monínci si klade za cíl zkvalitnit a rozšířit služby poskytované klientům sportovního areálu tak, aby nabízela vyžití i mimo aktuální hlavní sezónu. V plánu je výstavba sportovní haly, která bude sloužit především pro sálové sporty – basketbal, florbal, házenou, sálovou kopanou, volejbal atd.
Parametry haly umožní pořádání tréninků, workshopů a sportovních kempů pro mládežnické i profesionální sportovní týmy. Vybavení haly zahrnuje dostatek šaten pro pořádání turnajů, včetně dvou velkých pohodlných šaten pro profesionální týmy. Součástí haly je další univerzální hala a zázemí pro média, administrativu a diváky. Kapacita tribun pro centrální hřiště bude 300 diváků a pro utkání na menším hřišti, kdy jsou mobilní tribuny zřízeny, až 500 diváků. Vstupní prostor je provozně propojen s provozem občerstvení a sociálním zařízením s kapacitou pro maximální počet diváků.
Jednoduchý blok haly je zasazen do zářezu ve svahu, takže zadní část haly je zcela zapuštěna pod zem. Hrubý dřevěný obklad na bočních stěnách přechází v masivní dřevěnou markýzu nad celou prosklenou čelní fasádou. Tvar markýzy evokuje logo areálu Monínec. Prosklená přední stěna umožní kolemjdoucím sledovat dění v sále.
Tým: Petr Okleštěk, Ondřej Dvořák
ENG: The study of the sports hall located in the lower complex in Monínec aims to improve and expand the services provided to the sports complex’s clients, so that it also offers activities outside the current high season. The plan is to build a sports hall that will be used mainly for indoor sports – basketball, floorball, handball, indoor football, volleyball etc.
The hall’s parameters will allow for the organising of training sessions, workshops and sports camps for both youth and professional sports teams. The hall’s equipment includes enough changing rooms for organising tournaments, including two large, comfortable changing rooms for professional teams. The hall includes another universal hall, as well as facilities for the media, administration and spectators. The capacity of the grandstands for the central field will be 300 spectators, and for a match on a smaller field, when the mobile grandstands are set up, up to 500 spectators. The entrance area is operationally connected to a refreshments operation and sanitary facilities with a capacity for the maximum number of spectators.
The simple block of the hall sits in a cut in the slope, so that the back of the hall is completely embedded underground. The rough wooden cladding on the side walls transitions into a massive wooden awning above the entire glassed front facade. The shape of the awning evokes the logo of the Monínec complex. The glassed front wall will allow passers-by to watch events in the hall.
Team: Petr Okleštěk, Ondřej Dvořák